Na kaj morate biti pozorni ko načrtujete mobilni objekt
Zakonodaja in mobilni objekti
V tujini so mobilni kontejnerji za pisarne in pripravo hrane in pijače že dolgo popularni, počasi pa je trend zaneslo tudi k nam. Ker dobivamo ogromno vprašanj glede slovenske zakonodaje pri postavitvi takih objektov smo zbrali nekaj uporabnih informacij.
Da pa ne boste imeli zapletov pri pridobivanju zahtevane papirologije priporočamo da se že na začetku obrnite na občino kjer bo objekt postavljen, in dobite informacije iz prve roke.
Gradbeno dovoljenje
Z 1.6.2018 je v veljavo prišel nov Gradbeni zakon, ki ne pozna več termina mobilni objekt in kategorizira vse objekte večje od 2x5m (in tiste ki ne spadajo med zahtevne objekte) kot manj zahtevne objekte.
Posegi v prostor, pri katerih se ne izvaja gradbenih del, kot npr. parkiranje vozil na določenem mestu (npr. avtodomi, bivalne prikolice), ali odlaganje različnih premičnin (npr. kontejnerji), niso objekti. Če pa se za postavitev v prostor uporabljajo gradbena, zaključna gradbena ali inštalacijska dela (npr. se izkopava ali utrjuje se površina za postavitev, gradi se priključke na javno infrastrukturo) le- ti zgubijo značaj premičnosti in se obravnavajo kot objekt v skladu z definicijo Gradbenega zakona.
Če pa je proizvod dan na trg kot celota in izpolnjuje zahteve iz predpisov, ki urejajo splošno varnost proizvodov, ter se za njegovo postavitev ne uporabljajo betonska in zidarska dela ter se na mestu postavitve ne varijo konstrukcijski elementi, se lahko zanj pridobiva gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt.
Zakonodajo glede gostinskih obratov urejajo Zakon o gostinstvu,Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih za opravljanje gostinske dejavnosti in Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.
Minimalni tehnični pogoji za mobilni gostinski objekt
- Gostinski obrat mora imeti ob vhodu vidno označen naziv firme in sedež gostinca ter vrsto in ime obrata, nastanitveni obrat, ki se kategorizira, pa tudi označbo kategorije.
- Označba vrste obrata mora biti v slovenskem jeziku. Za označevanje gostinske ponudbe se lahko poleg slovenskega jezika uporabljajo tudi piktogrami ali napisi v drugih jezikih.
- Vhod v gostinski obrat in označbe iz prvega odstavka tega člena morajo biti v času nočnega obratovanja osvetljene.
- Obvestilo o razporedu obratovalnega časa mora biti objavljeno na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat.
- Gradbeni zakon
- Uredba o razvrščanju objektov
- Odgovori na vprašanja glede razvrščanja objektov
- Zakon o gostinstvu
- Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti
- Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost
- Zakon o omejevanju porabe alkohola
- Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov
- Slovenska poslova točka - gostinski objekti